Kopytka bez jajek - Anna Partyka-Olkuska

Kopytka bez jajek

kopytka bez jajek

Składniki:

  • ok. 600 g ziemniaków
  • ok. 230 g mąki pszennej

Można też zastosować starą dobrze sprawdzoną proporcję. Przekładamy sprasowane ziemniaki do miski i ugniatamy. Dzielimy je na 4 części, jedną z nich wyciągamy i uzupełniamy wolną przestrzeń przesianą mąką (tak z “górką”). Dodajemy z powrotem odjętą część i zagnieść ciasto. Dodajemy mąkę w razie potrzeby

Ziemniaki ugotować (ok. 20 minut) i odcedzić. Jeszcze ciepłe ziemniaki przecisnąć przez praskę. Przełożyć do miski i pozostawić do wystudzenia. Dodać mąkę i wymieszać do uzyskania jednolitej i zwartej masy. Ciasto nie powinno się zbyt kleić do rąk. W razie potrzeby można dodać więcej mąki.

Na stolnicy opruszonej mąką zagnieść ciasto i podzielić je na mniejsze kawałki, uformować z nich wałki. Każdy z nich lekko spłaszczyć i pociąć na mniejsze kawałki pod skosem (o ok. 1-2 cm szerokości).

Gotujemy partiami – wrzucamy kluski na wrzącą wodę. Gotujemy ok. 1-2 minut od momentu wypłynięcia na wierzch. Można delikatnie przemian je w trakcie gotowania drewnianą łyżką.

Wyławiamy kluski łyżką cedzakową.

Czas przygotowania ok. 30 minut. Ok. 4 porcji.

Dodatkowe informacje:

w wersji dla starszych gotujemy w osolonej wodzie 🙂

Kopytka można też przygotować z ziemniaków dużo wcześniej ugotowanych np. z dnia poprzedniego. Można je też podawać po odgrzaniu.

Similar Posts